adv231

شبی با ناظری ها به لطافت باران

شب گذشته ۱۴ شهریور ماه کنسرت شهرام و حافظ ناظری در فضای باز محوطه برج میلاد با همت موسسه فرهنگی هنری آوای هنر درحالی برگزارشد...

موسیقی آرمانی _ مژگان متین وفا: شب گذشته ۱۴ شهریور ماه کنسرت شهرام و حافظ ناظری در فضای باز محوطه برج میلاد با همت موسسه فرهنگی هنری آوای هنر درحالی برگزارشدکه چهارهزار مخاطب از محدوده‌های سنی مختلف جهت شنیدن صدای استادوپسرش و گروه نوازندگان بی صبرانه انتظارمی کشیدند.

پس از ورود نوازنده ها و سپس حضور استاد شهرام ناظری وپسرش روی صحنه، دلیل محکمی بود تا همه به احترام او بایستند و چند دقیقه ایستاده تشویق کنند. شهرام ناظری درابتدای حضورش روی صحنه از مخاطبان تشکرکرد وخوش آمدگفت.

برنامه با ویولن‌سل سالارغفاربجویی و ویولن پدرام فریوسفی وامین غفاری شروع شد. «من که حیران زملاقات توام» اولین آهنگی بودکه اجراشد. پس از اجرای اولین آهنگ، بدون وقفه آهنگ «نمی دانی مگردردم» اجرا شد که در این قطعه حافظ ناظری هم تکه هایی را خواندکه قطرات باران زیبایی خاصی درفضاایجادکرد.

پس از اجرای آهنگ دوم، شهرام ناظری از سکوت،دقت وتوجه حاضرین در محوطه تشکرنمودوخاطرنشان کرد بهترین تشویق برای هنرمند، استقبال وعشق وعلاقه است. وی همچنین توضیحاتی در مورد قطعه بعدی ارائه کرد و ابیاتی از شعر را دکلمه کرد.

قطعه بعدی با تکنوازی ویولن آغاز شدکه حال و هوایکلاسیک داشت و فضا کمی از سبک موسیقی سنتی فاصله گرفت، باشعری ازمولانا«چون قلم اندر نوشتن می‌شتافت   چون به عشق آمد قلم بر خود شکافت»

فرهاد صفری با سازهای کوبه‌ای وبابک غسالی باعود همراهی می‌کردند. الهه حیدری، مهرناز شاه محمدی و شیوا سروش هم در گروه کُر، همخوانی می‌کردند.

«بازآمدم ازپیش آن یارآمدم» نام قطعه بعدی بود که قسمت اصلی ناگفته وبا شعرزیبای مولانابود که دف شهریار نظری آن رابه زیبایی همراهی می کرد.

پس ازپایان این بخش، باتشویق طولانی حضارهمراه بود. شهرام ناظری برای بار دوم، از سکوت حضار تشکر کرد و گفت: ملت ایران دارای تمدن چند هزار ساله است و هنر در ذات و جوهر هر ایرانی وجود دارد. از مسئولین درخواست کرد که همانطورکه برای جاهای دیگرهزینه می شودای کاش بتوانند سالن های مجهزتر و آکوستیک تری برای اجراها درنظرگیرندواین کمترین حق جامعه است بخصوص جامعه ایران. وی حضار را شایسته هرهدیه ای ازطرف خود دانست وآرزو کرد ای کاش امکانش فراهم بودو می توانست.

در ادامه که بارش نم نم باران فضایی عرفانی وعاشقانه ایجاد کرده بود،شوالیه آوازایران خاطره‌ای از یکی از اجراهایش که در آن زمان هم باران باریده بود و بارش باران باعث به هم خوردن اجرا نشده بود، تعریف کرد. او افزود: هم نوازندگان و هم حضار در زیر باران، در جای خود تا انتهای کنسرت نشسته بودند، که باتشویق حضاربابت درخواست همان قطعه مواجه شد که درنهایت استاد آن قطعه که در وصف باران وبه زبان شیرین کردی بود را بدون آهنگ اجراکرد و حضارراسر شوق آورد وهمین شوق باعث شدکه از هر سو آهنگ های درخواستی شان را فریاد زنند و شهرام ناظری نیز به احترام حاضرین بخشهایی از «اندک اندک»،«آتش درنیستان» را ‌خواندکه حاضرین باوی هم صداشدندکه درپایان بااستقبال وتشویق فراوان برخوردارشد.

قطعه بعدی آهنگ «بشنو از نی» بود که به صورت دوآوازه و بداهه نوازی اجراشد، که پدر و پسر، نی‌نامه‌ مولانا را در مثنوی افشاری (پیج) با همخوانی یکدیگر راهمراهی کردند.

در انتهای برنامه حافظ ناظری ضمن خوشامدگویی به حضار بخاطرعشق ، لطف وحمایتشان تشکرکردوگفت: درزمانه ای که عشق وهنرجایگاهی ندارد ما به حضور شما دل خوش هستیم وشمابه ماقدرت وانرژی می دهید. حافظ ادامه داد امشب چهارفرهنگ مختلف موسیقیایی رادریک شب شنیدید. موسیقی ملی ایران، درکنار سنتی ،کلاسیک وآواز اپرا بود که در نهایت امیدوارم حاصلش را پسندیده باشید.

همچنین عنوان کرد: در حال حاضر ما در یک شهر زندگی نمی کنیم بلکه جهان به یک شهرتبدیل شده است و ما از قافله عقب مانده‌ایم. همه هنرمندان باید تلاش کنند تا ایران واقعی را به دنیا معرفی کنند. وی آرزوکرداتحادوعشق ودوستی دربین ایرانی هابیشترشود. همچنین در ادامه افزود: ما در حال ساخت یک فیلم جهانی با نام «ناگفته» هستیم. ما در این فیلم ناگفته های خودمان را به زبان موسیقی باشمادرمیان گذاشتیم و از شماهم دعوت می کنیمتا ناگفته های خود را ازطریق دوربین بامادرمیان بگذارید.

قطعه «آب حیات» پایان بخش کنسرت دیشب بود.

پس ازپایان یافتن کنسرت،حضاردرصفی طولانی به انتظارایستاده بودندتاحافظ باامضای خودبرروی آلبوم های ناگفته ، آنهارابدرقه کند.
از مهمانان حاضر در این کنسرت می توان به ایرج نوذری اشاره کرد.

همچنین تشکر ویژه ای داریم از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری آوای هنرکه در پوشش خبری این اجرا با کادر پایگاه خبری تحلیلی " موسیقی آرمانی" نهایت مساعدت و همکاری را داشتند.

در ادامه می توانید عکس های " نوشین کشوری" را از همین رسانه مشاهده کنید :

درباره ی آرمانی

 

 پایگاه خبری تحلیلی ( تخصصی ) موسیقی آرمانی با مجوز رسمی  78189 ازمعاونت مطبوعات و خبرگزاری های داخلی سعی دارد در فضایی فرهنگی و بر اساس قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مخاطبان را به سمت موسیقی فاخرهدایت کرده و گامی به سوی پیشرفت موسیقی ایران بردارد .

 امید است ما و همکاران بتوانیم قدم کوچکی در هنر این مرزوبوم برداشته و کمکی برای هنرمندان عزیزمان باشیم .

 Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 تلفن تماس ( انتقادات و پیشنهادات) : 0903719495

 

 

 

2