adv231

پایگاه خبری تحلیل موسیقی آرمانی

وحید تاج از خاطرات مکتب استاد شجریان تا آوازخوانی در ساعت 25

وحید تاج خواننده موسیقی اصیل ایرانی مهمان اولین قسمت از فصل جدید برنامه ساعت بیست‌وپنجشد و با صحبت‌ها و آوازخوانی حال و هوای تازه‌ای به این برنامه داد.

موسیقی آرمانی مریم رفایی : این خواننده موسیقی اصیل ایرانی که روزهای شلوغی را پشت سر می‌گذارد و قرار است 27 دی‌ماه سال جاری در قالب جشنواره موسیقی فجر روی صحنه برود، با حضور در تنها برنامه تخصصی موسیقی رسانه ملی از روزهای حضور در کلاس خسرو آواز ایرانی سخن گفت و به نکات مهمی درباره آوازخوانی اشاره کرد.

تاج در ابتدای صحبت‌هایش ضمن انتقاد به ساعت پخش برنامه ساعت بیست‌وپنج درباره فعالیت‌های این روزهای خود گفت: «روزهای شلوغ و پر از کنسرت، تمرین و ضبط را سپری می‌کنم. به‌هرحال گاهی اوقات همه کارها به هم گره می‌خورد که این روزهای من نیز به این شکل است.»

این خواننده در مورد حضور در سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر توضیح داد: «با توجه با تغییراتی که در جدول جشنواره اتفاق افتاد، دوشنبه‌شب 27 دی‌ماه به همراه گروه خنیاگران مهر (بانوان هنرمند موسیقی ایران) به آهنگسازی «بهزاد عبدی» و سرپرستی «نیوشا بریمانی» در تالار وحدت اجرایی را خواهیم داشت.»

در ادامه منتخب به‌هم‌پیوسته‌ای از آثار وحید تاج پخش شد و امیرحسین مدرس (مجری برنامه) اشاره کوتاهی به زندگینامه هنری این خواننده کرد.

همچنین وحید تاج درباره وضعیت موسیقی ایرانی حال حاضر کشور گفت: «نمی‌توان گفت که شرایط خیلی خوب است هنرمندان با چنگ و دندان از هنر والای این مملکت پاسداری و پاسبانی می‌کنندواقعاً شرایط خیلی سختی برای هنرمندان وجود دارد از حواشی زندگی هنرمندان تا مسئله بیمه هنرمندان!بنده بیمه نیستم و خیلی‌ها هم مثل بنده این مشکل را دارند. شاید باورتان نشود حتی پیگیر بیمه شدم اما نهایتاًشخصاً خودم را بیمه کردم. از طرفی ممانعت‌هایی که در کنسرت‌ها هست و یا لغو اجراها، شرایط سختی را برای برخی از هنرمندان به وجود می‌آورد اما هنرمندان همچنان این هنر والا را حفظ می‌کنند. امیدوارم شرایط خیلی راحت‌تر از این شود.»

وی ادامه داد: «اگر بخواهم نمونه کوچکی را خدمت شما عرض کنم؛ قیمت بالای بلیت کنسرت‌ها است.وقتی شما برای اجرا در تالار وحدت یا برج میلاد باقیمت بالای سالن مواجه هستیدناچار می‌شوید، قیمت بلیت کنسرت‌ها را بالا ببرید و بالاخره همه ما درآمد مشخصی داریم شاید به خیلی از دخل‌وخرجزندگی‌مان نرسیم البته ما تعیین‌کننده نرخ بلیت‌ها نیستیم اما با تمام این اوصاف دوستان هنرمند من واقعاً زحمت می‌کشند.»

تاج در موردتأثیر مشکلات بر هنرمندان گفت: «صد درصد بر روی هنرمندان تأثیرمی‌گذارد، شخصاًکه اینجا نشستم شاید نزدیک یک ماه است که به دلیل آلودگی هوا صدایم گرفته است و ناچار به لغو ضبط‌هایمشده‌ام. شاید وظیفه من نباشد اما به‌عنوان یک هنرمند وظیفه‌اممی‌دانماز تریبونی که مردم ایران می‌بینند از مسئولان درخواست کنم تا فکری به حال آلودگی هوا کنند. البته که ما و مردم هم باید رعایت کنیم. شما فکر کنید این مسئله کوچک روی کار بنده تأثیر گذاشته از طرفی نمی‌توانم به شهرستان بروم.»

این خواننده در ادامه مشکلات به وضع گرانی نیز معترض شد و جدای از دغدغه‌های مالی یک هنرمند بیان کرد: « اگر هنرمند دغدغه داشته باشد روی کارش تأثیرمی‌گذارد. موسیقی‌ماندوران گل‌ها کجا و امروز کجاست؟ ریتم تمام موسیقی‌ها تند و اکتیو شده (البته نمی‌گویم نباید این‌گونه باشد) اما در ازدحام کل دنیا که به سمت سرعت و شلوغی رفته، وجود این موسیقی‌ها کم است.»

در اواسط برنامه و در بخش نت به نت گفتگوی ویژه ساعت بیست‌وپنج با استاد محسن کرامتی پخش شد و امیرحسین مدرس به تدریس آواز ایرانی در برخی آموزشگاه‌ها اشاره کرد که مدرسانشان حرفی برای گفتن و در درجه اول صدای قدرتمندی که برآمده از سال‌ها تجربه باشد را نیز ندارند و از وحید تاج درخواست کرد تا در مورد این مهم نظرش را بیان کند.

تاج در تکمیل صحبت‌های مدرس گفت: «باید این موضوع را از چند جهت بررسی کرد. این پیشنهاد را به برنامه‌های خوبی چون ساعت بیست‌وپنجدارم که همان‌گونه که به من جوان بها داده می‌شود به پیشکسوتان من نیز بها بدهند و کاش زمان این برنامه آن‌قدر دیر نبود تا استادان پیشکسوت در اینجا حضور پیدا می‌کردند و آنچه هستند را به مخاطب نشان دهند. وقتی مخاطب ما شب و روز از رسانه ملی تصنیف می‌شنود و فکر می‌کندهرکسی که چند تحریر زد،آواز خواندهدرصورتی‌کهواقعاً جای آواز خالی است. به یاد دارم سال‌های گذشته برنامه‌ای در تلویزیون پخش که در آن آواز ایرانی تحلیل می‌شدبه‌طور مثال استاد خوانساری می‌خواندند و توضیحات آن نوشته می‌شد و مخاطب از زبان بزرگ‌ترین استادان مملکت می‌شنید اما متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد. از طرفی نمی‌شود این موضوع را هم بهانه کرد من اگر بخواهم آواز خوب گوش بدهم سی‌دی‌اش رامی‌خرم اما رسانه ملی دم دست‌ترین آرشیو ما می‌تواند باشد که بنده هرلحظه اراده کنم آواز بشنوم شاید همه این هزینه و توان را نداشته باشند که سی دی آثار را تهیه کنند. اکنون قیمت یک سی دی 12 هزار تومان یا بیشتر است درصورتی‌کهمی‌توان آواز اساتید بزرگ ایرانی را از رسانه ملی شنید و به مردم شناساند تا قدرت تشخیص مخاطب بالا برود. مردم ما بسیار باهوش هستند درحالی‌که خوراک خوب موسیقایی به آن‌ها داده نمی‌شود.»

وی اضافه کرد: «ابتدا من آوازخوان باید شعرهایی را انتخاب کنم کهباروح مخاطب بازی کند وآن‌ها را دوست داشته باشد. انتخاب شعر در وهله اول و تمرینات شخصی که بتوان آواز درستی را ارائه داداز وظایف هنرمند است. به‌هرحال ماهیت را نمی‌توان تغییر داد آواز ایرانی چارچوبی دارد و من نیز از گذشتگان به ارث برده‌امهمان‌طور که در معماری کنار ساختمان‌های قدیمی، سنتی و بناهای تاریخی یکسری بناهای جدید و مدرن هم داریم و هرکدام به‌جای خود است اما دیدن شدن این دو کنار هم مستلزم یک رسانه‌ای است . امیدوارم آواز ایرانی از رسانه ملی بیشتر پخش شود ما جای خالی‌اش را حس می‌کنیم.»

در ادامه موسیقی و تصویر «مست عشق» تیتراژ سریال «همسایه‌ها» با صدای وحید تاج پخش شد و این خواننده از حضور در مکتب استاد شجریان سخن گفت.

وحید تاج ضمن آرزوی سلامتی برای استاد محمدرضا شجریان افزود: «امیدوارم خداوند به ایشان سلامتی بدهد و دست به دعا شویم برای سلامتی ایشان که بسیار برای فرهنگ این مملکتزحمت کشیدند و بتوانیم دوباره صوت و نوای داودی‌شان را بشنویم. باید قدر استادانی چون ایرج و گلپایگانی و همچنین تمامی استادانی که از بین ما رفتند را بدانیم.»

این خواننده موسیقی اصیل ایرانی به حضور در کلاس‌های استاد شجریان اشاره کرد و گفت: «ایشان سر کلاس بسیار سرحال بودند و خاطراتشان را تعریف می‌کردند. کلاس ما یکشنبه‌ها بود و ساعت چهار شروع می‌شدو بعضی وقت‌ها تا نه شب طول می‌کشید و استاد پرانرژی و توانمند صحبت می‌کردند و ما ضبط می‌کردیمحتی گاهی اوقات فرصت به آواز خواندن ما نمی‌رسید البته صحبت‌های ایشان از صدها ساعت آواز خواندن ما بهتر بود و چقدر آنصحبت‌ها و منشی که ایشان به ما یاد داد راهگشای زندگی‌مان بود و درس گرفتیم.»

وی ادامه داد: «استاد شجریان خیلی به شعر توجه دارند و در اساتید گذشته چون بنان و سید حسین طاهرزاده این توجه مشهود بود. در مکتب اصفهان تأکید بر شعر و درست‌خوانی شعر است و می‌گویند اول تحویل بعداً تحریر. اماوقت‌هایی برای اینکه مفاهیم شعری را بهتر به مخاطب القا کنیم باید شعر را تصویرسازی کنیم. روزی از استاد شجریان پرسیدم که شما آوازهایی را کهمی‌خوانیدقبلاً تمرین کردید؟ گفتنددر جوانی بله اما اکنون وقتی چشمم به شعر می‌افتد خود آواز می‌آید. شناخت شعر خیلی مهم هست و این جمله معروفشان در ذهن من هست که "کلام به ذات دارای موسیقی است" و شما اگر موسیقی کلام را رعایت نکنید نمی‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و کافی است که روی همان موسیقی کلام، ملودی را برحسبتأکیدات کلام، سوار کند.»

بخش دیگر برنامه ساعت 25 به موسیقی فیلم اختصاص داشت که با پخش بخش‌هایی از موسیقی فیلم‌هایساخته‌شده استاد مجید انتظامی مروری بر برگزیده‌ای از آثار این آهنگساز بزرگ شد.

وحید تاج در مورد ویژگی آواز خوب گفت: «شناخت شعر است، صدای خوب، شناخت جامعه یعنی یک خواننده توانا باید آگاه باشد که جامعه امروز به چه چیزی نیاز دارد اما گذشته از مسائل جامع شناسی و روانشناسی در بخش آواز ایرانی، صدای دارای تحریر و خواننده‌ای که توانایی اجرای تحریرها را داشته باشد. از طرفی ردیف خوانی بسیار سخت است صدایی می‌خواهد که وسعت داشته باشد و از پیچ‌وخم ردیفی بربی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 آذر 1396 ساعت 16:07
  • اندازه قلم

درباره ی آرمانی

 

 پایگاه خبری تحلیلی ( تخصصی ) موسیقی آرمانی با مجوز رسمی  78189 ازمعاونت مطبوعات و خبرگزاری های داخلی سعی دارد در فضایی فرهنگی و بر اساس قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مخاطبان را به سمت موسیقی فاخرهدایت کرده و گامی به سوی پیشرفت موسیقی ایران بردارد .

 امید است ما و همکاران بتوانیم قدم کوچکی در هنر این مرزوبوم برداشته و کمکی برای هنرمندان عزیزمان باشیم .

 Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 تلفن تماس ( انتقادات و پیشنهادات) : 0903719495

 

 

 

2